środa, 30 grudnia 2015

KALENDARZ - Piosenki z Misiowej Walizeczki

Dzięki tej piosence możemy w łatwy i przyjemny sposób wprowadzać nazwy dni tygodnia, pór roku oraz nazwy miesięcy. 
KALENDARZ 
KALENDARZ - posłuchaj
słowa i muzyka: Cezary Cesarz

Są tygodnie w kalendarzu
a w tygodniu siedem dni.
Każdy dzień ma inną nazwę,
teraz szybko wymień mi:
poniedziałek,
wtorek,
środa,
czwartek,
piątek 
i sobota.
A ostatni siódmy dzień
to niedziela, niedziela jest.
A ostatni siódmy dzień
to niedziela, niedziela jest. 

ref:
Bez kalendarza nic się nie zdarza.
W nim plany, terminy
       - tylko dla rodziny.
I w kalendarzu zobaczysz od razu
ważne dni i ważne daty:
święto Babci, Mamy, Taty!
 
Rok dwanaście ma miesięcy,
w porach roku są po trzy:
wiosna, lato, jesień, zima,
więc miesiące wymień mi!
Styczeń, 
luty, 
marzec, 
kwiecień,
maj dla mamy,
potem czerwiec.
lipiec, 
sierpień 
oraz wrzesień
i październik też.
To na razie tylko dziesięć
a dwanaście ma ich być.
Jedenasty to listopad,
a dwunasty grudzień ma przyjść.

 ref:
Bez kalendarza nic się nie zdarza.
W nim plany, terminy
       - tylko dla rodziny.
I w kalendarzu zobaczysz od razu
ważne dni i ważne daty:
święto Babci, Mamy, Taty!

             
 

wtorek, 29 grudnia 2015

KALENDARZ - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

KALENDARZ (rodzaje, historia) - zobacz film
Rok się kończy,
już prawie na mecie.
Tak szybko czas płynie,
czy też tak powiecie?
To czas podsumowań
i czas postanowień...
Kto mi dziś historię
minionego roku powie?
Ja życzenia pragnę złożyć
najlepsze, najśmielsze!
Niechaj drogi czytelniku
dni będą weselsze.
Niechaj spokój, zrozumienie
zagoszczą u ciebie,
abyś wiódł swój żywot godnie
i czół się jak w niebie.
  
29 grudnia 2015r.     
praca wspólna: Cezary Cesarz i Magdalena Gasztych

piątek, 25 grudnia 2015

WIGILJNA PEŁNIA - wyjątkowy księżyc

Taka pełnia będzie dopiero w 2034 roku, więc zjawisko takie zadziwiło nas w wigilijny wieczór, kiedy to wyszliśmy na wieczorny spacer szukać gwiazdki. Kilka zdjęć, kilka wewnętrznych przemyśleń i rozmowa z dzieckiem na temat wyjątkowości, ulotności zjawiska...
Udało nam się w miarę możliwości uwiecznić to zjawisko w fotografii, słowie pisanym oraz rysunku.
Warto się zatrzymać, by zauważyć, że jesteśmy częścią wielkiego wszechświata, że możemy coś od siebie dać i "BYĆ w takim wymiarze nabiera koloru, natomiast "MIEĆ" blednie i rozpływa się jak mgła... 
Wiersz
"Księżycowa pełnia" - Magdalena Gasztych lat 7,5.

wtorek, 22 grudnia 2015

GWIAZDKO ZŁOTA - okazje, tematy, zabawy

GWIAZDKO ZŁOTA - posłuchaj
Spokojna, pełna skrytych pragnień kołysanka płynie z życzeniami świątecznymi do wszystkich naszych odbiorców, widzów i czytelników. Niechaj te święta będą dla Was zdrowe, spokojne i pełne uniesień w radosnym śpiewie.

Dla zainteresowanych jak zwykle tekst:

poniedziałek, 21 grudnia 2015

CZAS PAKOWAĆ PREZENTY!

Tak jak nie uznaję ciętych kwiatów, bo bez sensu się je przedwcześnie ścina - cieszą tylko chwilę... potem więdną i trzeba je wyrzucić. Nie znoszę bezsensowności i marnotrawstwa. Podobne przemyślenia mam zawsze ilekroć czeka mnie pakowanie prezentów. Uważam, że prezent powinien być zapakowany estetycznie, fantazyjnie i tak by opakowanie można wykorzystać powtórnie, lub do innych celów. Dlatego u mnie papier (taki okazjonalny) ODPADA!.
W zależności od potrzeb i upodobań osoby obdarowywanej prezent można zapakować w wykonaną własnoręcznie eko torbę, woreczek, który przyda się na suszone owoce, itp. rzeczy, lub można wykonać ozdobny (w decoupage) słój na herbatę, kawę lub skarby świata. Takie właśnie dzieło prezentuję w programie z cyklu Miś Kuleczka i jego walizeczka pt.  BABCIU, BABUNIU - film
W tym roku na prezent gwiazdkowy zebrało się kilka drobiazgów i pakowanie ich osobno byłoby totalnym bezsensem, dlatego przydatny okazał się mocne, duże pudełko po butach. Wystarczyło je tylko pomalować farbą akrylową. Wieko potraktowałem jako podobrazie i... nakładając farbę stworzyłem przestrzeń dla wyobraźni. Tu każdy może się wykazać, bo przecież każdy ma w sobie choćby odrobinę fantazji i artystycznego polotu. Po wyschnięciu całość utrwaliłem/ wykończyłem werniksem ze złotymi drobinkami. Ponieważ pudełko będzie na prezenty, a potem skrytką na skarby siedmioletniej artystki, to złoty blask, błyskotka jest całkiem na miejscu.
Życzę Ci drogi czytelniku niecodziennych pomysłów, efektownych dzieł/ opakowań oraz przyjemności z rozpakowywania oczekiwanych prezentów.

wtorek, 15 grudnia 2015

NIECH KOLĘDA NIESIE SIĘ - Piosenki z Misiowej Walizeczki

NIECH KOLĘDA NIESIE SIĘ - posłuchaj
Jasełka, jasełka, jasełka... Kolęda płynie zewsząd, zatem niech się niesie po całym świecie...
I jak zwykle dla wszystkich, którym piosenka wpadnie w ucho, poniżej dostępny tekst.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

KLUSKI Z MAKIEM - świątecznie, słodko i zdrowo

Wydawałoby się, że nie można ze sobą pogodzić zdrowego odżywiania z tym, że słodko i świątecznie... A jednak, gdy się spokojnie zastanowić, to znajdzie się kilka rozwiązań na to, by w czasie świąt nie mieć kłopotów z małymi brzuszkami cierpiącymi od nadmiaru słodyczy, czekolady i dziwnych (niezdrowych) napojów.
Pierwsza i najważniejsza zasada to... ZACHOWAJ UMIAR! I jeśli chcesz dziecku podać to, co podsuwa ci reklama, to najpierw sprawdź skład produktu. Wszechobecny syrop glukozowo-fruktozowy zwyczajnie niszczy twoje dziecko w sposób niewidzialny. A ty, rodzicu drogi, potem zastanawiasz się, dlaczego ono tak choruje? Dlaczego jest takie słabe? Czemu tak szybko się męczy? I dlaczego jest otyłe, skoro nic takiego w sumie nie je?
Kluski z makiem
Przeczytałem wiele etykiet z wypisanym składem i ilekroć je czytam, włosy stają mi dęba, tym bardziej, że w nazwie produktu występuje hasło "ZDROWE", "PEŁNOZIARNISTE" itp. . TO TYLKO HASŁA i jedna wielka ściema.
Dlatego jedna z propozycji świątecznych to nasze polskie KLUSKI Z MAKIEM.
Aby było zdrowo, powinieneś kupić proste, jak najmniej przetworzone produkty.
Mak w różnorodnych, nowomodnych, gotowych masach odpada! Najlepiej nabyć mak w ziarenkach i zmielić/ zetrzeć go osobiście. Na zdjęciu wersja szybka potrawy na bazie makaronu orkiszowego- świderki. Najlepiej jednak z ekologicznego ziarna, zmielonego (thermomixem) wykonać makaron typu łazankowego samodzielnie. Wówczas wiesz, co jesz i na pewno wiesz, co podajesz swemu dziecku. Dodatki takie jak: orzechy włoskie, miód, migdały, rodzynki, daktyle warto kupić z pewnego/ sprawdzonego źródła.
Życzę smacznego i zdrowego czasu świątecznego!
 

GRAJMY I ŚPIEWAJMY DZIECIĄTKU...- z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

GRAJMY I ŚPIEWAJMY DZIECIĄTKU... film
W tym odcinku możecie przyjrzeć się różnorodnym instrumentom, często wymienianych w kolędach i pastorałkach. Jest okazja do przypomnienia sobie tych właśnie pieśni, które tak bardzo kojarzą się nam z rodziną, dzieciństwem, spokojem i miłością. Niechaj będzie świątecznie!

piątek, 4 grudnia 2015

GDYBY JEDNAK KUPIĆ PREZENT...?

Rozważając zakup prezentu dla dziecka powinniśmy znać jego zainteresowania. Tak, oczywiście, to wszyscy wiedzą. W takim razie dlaczego dzieci mają tyle "bzdyczących" zabawek, takich, które rozpraszają, męczą i co najgorsze- nie uczą i źle wpływają na rozwój. Zatem- co wybrać? To wbrew pozorom jest bardzo proste. Książka, album - z cyklu CUDA ŚWIATA, NAJPIĘKNIEJSZE BUDOWLE ŚWIATA, itp.  jest bezpiecznym, ciekawym i kształcącym rozwiązaniem. Jednak gdyby wszyscy podarowali książkę to...:(  nie będzie wesoło. W takim razie gra planszowa? Tak, tylko pamiętajmy, że wymaga ona zwykle określonej liczby graczy, zatem decydując się na jej zakup musimy być później konsekwentni. Gdyby i ten pomysł zawiódł, wówczas proponuję łamigłówki (piramidki, sześciany, kule drewniane lub druciane), tangramy, kostkę Rubika i jej pochodne. Podam link, pod którym można znaleźć wiele ciekawych propozycji. www.planszomania.pl 
RUSH HOUR - rozpracowują dziadkowie
Aby rodzinne, świąteczne spotkania były jeszcze bardziej łączące i ciekawe warto pomyśleć o SCRABBLE,  kultowej MASTER MIND, RUSH HOUR (rozładuj korek) lub KULKI/ SZKLAKI.
RUSH HOUR - myśli mama
Wszystkie wymienione gry są emocjonujące zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Przy wymienionej RUSH HOUR mają co robić dzieci, rodzice i dziadkowie. Bardzo ciekawą, mądrą i rodzinną grą jest HUSBAO -  Historia, zasady i sklep.
A tę układankę pamiętamy?
Niektóre z wymienionych gier pamiętam z własnego dzieciństwa, jednak część została odkryta przeze mnie stosunkowo niedawno i z zadowoleniem mogę je polecić tym, którzy jeszcze nie wpadli na ich trop.
Życzę dobrych wyborów i udanej rodzinnej zabawy. 

czwartek, 3 grudnia 2015

CO NA PREZENT?

JAK TO ZROBIĆ - zobacz film
To pytanie zapewne bije rekordy popularności w grudniu - okazji bowiem jest sporo. W całej masie marketowych i modowych propozycji niektórym pewnie trudno się poruszać i oczywiście mają trudności z wyborem produktu na prezent.
Najbezpieczniejszy i co najważniejsze- bezcenny- będzie prezent wykonany własnoręcznie.
Dlaczego? Sam zwykle staram się wykonać coś własnoręcznie, ponieważ czas, jaki poświęcamy na zrobienie danej rzeczy jest właściwie czasem poświęconym osobie, dla której prezent przygotowujemy. Poświęcając czas poświęcamy naszą energię, wszystkie myśli i ... dokładając starań, by prezent wyglądał jak najładniej, przekazujemy obdarowywanej osobie  nasze najlepsze uczucia - MIŁOŚĆ, a przecież w czasie świąt oraz idei obdarowywania właśnie o tę miłość chodzi. I nie wyraża się ona wcale poprzez markę, poprzez trendy, a najmniej poprzez wysokość ceny produktu.
Zachęcam do bacznego rozejrzenia się wokół siebie, po domu i... wykonania prezentu nawet z rzeczy niepotrzebnych.
Ja znalazłem na półce nie do końca zapisane zeszyty szkolne córci. Zaplanowałem nowy notes dla żony. Odciąłem niezużyte/ czyste kartki, przyciąłem do zaplanowanego formatu i wykonałem oryginalną oprawę, wykorzystując karton/ tekturę i resztki tapety (zmywalnej). Do klejenia najlepiej nadaje się dostępny powszechnie klej do drewna (SUODAL, VIKOL itp.).
Kolejność czynności jest dość istotna, dlatego polecam obejrzenie odcinka z serii WYCIECZKI MISIA KULECZKI - INTROLIGATOR. Tam profesjonalista w wieloletnim stażem prezentuje i objaśnia wszystkie etapy pracy introligatorskiej.
Wiem, że to jedna z tysiąca możliwości wykonania praktycznego prezentu. Mam jednak nadzieję, że będzie przydatna teraz i w przyszłości. Warto znać różne tajemnice i posiadać wiele umiejętności.

Życzę wiele radości podczas pracy, udanych efektów i zadowolenia z obdarowywania.

środa, 2 grudnia 2015

PERŁY JESIENI

Perły Jesieni,
z mżawki korale
Perły Jesieni - fot. Cezary Cesarz
dziś na gałęziach
zawisły wspaniale.

Przegląda się niebo
w perłach ciekawie,
a Jesień perły kładzie
na liściach i na trawie...

I choć smutny listopad
garnitur ma szary,
to w perłach tych Jesień
romantyczna bez miary!

Perły Jesieni - fot. Cezary Cesarz
Perły Jesieni - fot. Cezary Cesarz
Perły Jesieni - fot. Cezary Cesarz



















W chwilach refleksji, w wolnych chwilach...
Perły Jesieni - fot. Cezary Cesarz
Spisane, zdjęte i zapamiętane...
Tu i teraz, przy kawie, przy herbacie...
Dzielę się uniesieniem czytelniku
                            - mój bracie :)
autor: Cezary Cesarz

   

poniedziałek, 30 listopada 2015

MÓJ ANIOŁKU NA, NA, NA - okazje, tematy, zabawy

MÓJ ANIOŁKU NA, Na, NA - posłuchaj
Pomysł na tę piosenkę urodził się w ubiegłe Święta Bożego Narodzenia. Teraz jest właściwa pora, by
zacząć śpiewać piosenki świąteczne i kolędy. Zwrotka przeznaczona jest dla dzieci starszych (6+), jednak z refrenem poradzą sobie wszystkie zuchy, nawet w pampersach maluchy! :)
Dla chętnych tekst:

RETY, RETY - Piosenki z Misowej Walizeczki

RETY, RETY - posłuchaj
Piosenka bardzo lubiana przez dzieci. Najwięcej radości jest wówczas gdy Święty zgubił skarpety...
Aby łatwiej było zapoznać się z piosenką udostępniam tekst z układem tanecznym.

RETY, RETY - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

RETY, RETY - film
Mikołaj wszystkim kojarzy się z chwilami pełnymi radości, szczęścia i spełnienia. Każde dziecko pragnie spotkać Mikołaja. W każdym kraju inaczej go  witamy, inaczej On sam się pojawia, jednak dobroć Jego jest nieograniczona. Tym razem w programie znów nowa piosenka.

poniedziałek, 23 listopada 2015

ANDRZEJKOWA ZABAWA - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

ANDRZEJKOWA ZABAWA - film
Andrzejki to czas na wesołą zabawę w gronie przyjaciół. W programie z Misiem Kuleczką omawiamy różnorodne wróżby i zwyczaje, które umilały czas listopadowych spotkań w wigilię św. Andrzeja, patrona Szkocji, Rosji i Grecji. Andrzejki, to ostatni moment na organizowanie hucznych zabaw przed nastaniem adwentu - czasu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

piątek, 20 listopada 2015

WESOŁY WIATR - Piosenki z Misiowej Walizeczki

WESOŁY WIATR - posłuchaj
Piosenka opowiada o wietrze, jako zjawisku atmosferycznym, jako przyczynie powstawania różnorodnych dźwięków.
Dla młodszych dzieci nadaje się do słuchania i zabaw ruchowych. Starsze dzieci (7-10 lat) mają pole do popisu. Dla chętnych rozśpiewanych udostępniam tekst.

poniedziałek, 16 listopada 2015

WESOŁY WIATR - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

WESOŁY WIATR - film
Spotkanie z Misiem Kuleczką w sam raz na listopadowe wietrzne dni, gdy popołudnie się dłuży. W Misiowej walizeczce i tym razem znajdziecie kilka niespodzianek, możecie poznać instrumenty, które z wiatrem mają ogromny związek, oraz podpowiemy Wam jak wykorzystać wolny czas i stworzyć ciekawe, jesienne dzieło.
Zobaczcie efekty naszej pracy. :)


poniedziałek, 9 listopada 2015

LISTOPADOWA SAMBA - Piosenki z Misiowej Walizeczki

LISTOPADOWA SAMBA - posłuchaj
Komu spodobała się piosenka w Misiowym programie, może ją sobie teraz utrwalać. Dla wszystkich rozśpiewanych i roztańczonych i zakochanych w ciepłej sambie udostępniam samą piosenkę oraz tekst.

czwartek, 5 listopada 2015

WYLICZANKA KOSMICZNA - UKŁAD SŁONECZNY - okazje, tematy, zabawy

WYLICZANKA KOSMICZNA - posłuchaj
Piosenka ta pozwala bardzo szybko zapamiętać nazwy planet w Układzie Słonecznym. A w szkole można śpiewająco odpowiadać na fizyce lub astronomii.

WYLICZANKA KOSMICZNA - tekst

LISTOPADOWA SAMBA - z cyklu Miś Kuleczka i jego walizeczka

LISTOPADOWA SAMBA - film
Ten odcinek pomimo listopadowej aury ma dość wysoką temperaturę a to za sprawą bardzo energetycznej, tanecznej i dynamicznej piosence. Jak zwykle poprzez klaskanie utrwalamy sobie nazwę miesiąca, kształcimy słuch fonematyczny, bawimy się kolorami i malujemy listopadowy parasol.
Dla chętnych, rozśpiewanych zuchów
LISTOPADOWA SAMBA - tekst

środa, 4 listopada 2015

CIASTECZKA ŻOŁĘDZIOWE - sycąca pychotka

Ciasteczka żołędziowe - mniam...
Przygodę z żołędziami zaczęliśmy tej jesieni. Po kawie przyszła pora na wypieki. Mąkę żołędziową otrzymaną w procesie opisanym we wpisie KAWA ŻOŁĘDZIOWA - wzmocnienie na jesień i zimę można wykorzystać do domowych wypieków. Mogą to być bardzo pyszne, wyjątkowe w smaku ciasteczka. Są bardzo proste do wykonania. Mogą je zupełnie samodzielnie zrobić dzieci, bo przecież piekł je nawet Prosiaczek - przyjaciel Kubusia Puchatka.
Jak wykonać żołędziowe ciasteczka?
1 szklanka mąki pszennej razowej
Mąka żołędziowa
1 szklanka mąki gryczanej
1 szklanka mąki żołędziowej
100 g oleju kokosowego
3 łyżki miodu
4 łyżki melasy karobowej
Olej kokosowy ogrzać z miodem i melasą i dodać do mieszanki mąk, wymieszać. Ciasto powinno być takiej gęstości, aby można było z niego utoczyć kulki. Jeśli jest za rzadkie, dodać którejś mąki, jeśli za gęste- dodać jeszcze oleju kokosowego albo kapkę wody. Schłodzić w lodówce przez kilkanaście minut. Nabierać kulki ciasta, rozpłaszczyć na grubość ok. 0,5 cm, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temp. 170-180° przez 20- 30 min.
Aby jeszcze wzbogacić ciasteczka w składniki dobroczynne dla dzieci, często dodajemy zamiast części jakiejś mąki 2-3 łyżki mielonych włoskich orzechów (na myślenie) i 2-3 łyżki pestek dyni zmielonych na mąkę razem z łupinami (na robaki).
Smak ciasteczek uwydatnia się przy powolnym gryzieniu. Są one bardzo sycące i świetnie zaspokajają pragnienie słodkiego smaku. Zatem jedzmy ciasteczka spokojnie, niechaj czas nam wolno płynie.

 

 

poniedziałek, 2 listopada 2015

OPOLE, OPOLE! - Jestem z tego miasta.

OPOLE, OPOLE! - Jestem z tego miasta - posłuchaj
Piosenkę tę napisałem w kwietniu 2009 r. Chwilę się odleżała w szufladzie...
Od pewnego czasu  szufla(n)d(i)ę moją uchyliłem i... co jakiś czas piosenka z niej wylatuje na światło dzienne, w eter a konkretniej w sieć. Tym razem przy okazji turnieju miast  http://turniejmiast.zumi.pl/opole.html  postanowiłem wesprzeć głosujących z samego Opola oraz tych, którzy to miasto znają, lubią i chętnie do niego wracają i chcieliby zagłosować. :)
Dla chętnych śpiewających - tekst

niedziela, 1 listopada 2015

DYNIA JAK BANIA - Piosenki z Misiowej Walizeczki

DYNIA JAK BANIA - posłuchaj
Wesoła, rytmiczna i pełna opisu piosenka, przeznaczona do nauki dla dzieci (5-10lat). Młoszsze zuchy mogą się przy nie świetnie bawić, tańczyć i skakać.
 DYNIA JAK BANIA - tekst

piątek, 30 października 2015

KAWA ŻOŁĘDZIOWA - wzmocnienie na jesień i zimę

Kawa żołędziowa - ciekawy smak i dobroczynne działanie
Podczas jesiennego, rodzinnego wypadu na łono natury córka uzbierała wiaderko żołędzi. I... zaczęło się!
Nowe odkrycie: mąka i kawa żołędziowa. Poszukiwania w literaturze, wspomnienia babci oraz nowe czynności, które sprzyjają rozmyślaniom...
Dziecko swoją pracę już wykonało, naszedł czas na wejście do akcji kogoś z silniejszą ręką  i dużą dawką cierpliwości, bo obranie żołędzi z twardej łupiny oraz brązowej skórki nie jest takie proste. To raczej bardzo marudne zajęcie i teraz wiem, dlaczego kilogram mąki czy kawy żołędziowej kosztuje około 60zł.
W wolnej chwili jednak warto podjąć to wyzwanie.
Żołędzie

Obrane żołędzie
Ługowanie

poniedziałek, 26 października 2015

Pasożyty - jak się pozbyć, jak zapobiegać?

Czy czasem, drogi rodzicu, patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, czy to aby twoje dziecko, czy pragnąłeś, by tak się zachowywało...a może zgrzyta w nocy zębami?
Musisz wiedzieć, że jedną z przyczyn nadpobudliwości, a nawet agresji, są pasożyty.
Po sezonie letnim warto przeprowadzić ogólne rodzinne odrobaczanie.
Jeśli myślisz, szanowny czytelniku, że ciebie to nie dotyczy, że również twoje dziecko absolutnie nie ma pasożytów - tzw. robaków (owsików, glist czy tasiemca), to jesteś w błędzie. Warto, abyś przeanalizował, jakie produkty przeważają w waszej diecie. Miej świadomość, że w 100% nie jesteś w stanie kontrolować mycia rąk, a jeśli macie w domu pupila (psa, kota itp.), to z pewnością odrobaczanie jest zabiegiem niezbędnym.
Oczywiście najprościej pójść do apteki i poprosić o preparat. Jednak farmakologiczne środki są moim zdaniem ostatnie na liście, ponieważ stworzone w laboratorium, złożone z syntetycznych związków chemicznych nie do końca są właściwe dla naszego organizmu, a szczególnie młodego organizmu. Tu nasuwa mi się powiedzenie: na jedno pomoże - na drugie zaszkodzi. Lepiej podziałać metodami domowymi - starymi sprawdzonymi sposobami naszych babć i prababć.Te domowe sposoby eliminują tzw. robaki, a jednocześnie wspomagają cały organizm, np. jego układ odpornościowy.
Z czym na pasożyty?

Para-farm, preparat oparty na ziołach m.in. piołun, tymianek, liść szałwii, koper włoski, itd. dostępny w dobrych aptekach. Trzeba wiedzieć, czego się chce. Czasem sprzedawca (tzw. Pani Magister) robi duże oczy, jakby nazwę Para- farm słyszała pierwszy raz w życiu (dawkowanie na ulotce).
Oregasept- to sprawdzony, bardzo dobry preparat dostępny w sklepach zielarskich i dobrych aptekach. Wyciąg z oregano wspiera eliminację pasożytów oraz idealnie wzmacnia organizm podczas infekcji. (Podawać około 10-14dni lub przy infekcji - dawkowanie na ulotce).
Pestki dyni mocno rozdrobnione podane na czczo (jedna łyżka), ale to nie koniec. Aby porażone działaniem dyni, niechciane towarzystwo mogło opuścić nasz organizm, po trzech godzinach należy podać 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci zastępczo działa oliwa z oliwek). Ponieważ pasożyty mają swoje cykle rozwojowe zabieg ten należy powtórzyć po upływie 2-3 dni.
Zakwas buraczany (wspomniany wcześniej - ORANŻADKA NA JESIEŃ I ZIMĘ jest jednym z tych wspaniałych domowych specyfików, który działa szeroko na organizm i właśnie eliminuje pasożyty.
Sok z kiszonej kapusty oraz sama kiszona kapusta są niezwykle dobroczynne dla naszego organizmu.
Woda z kiszonych ogórków i oczywiści kiszone ogórki do kromeczki czy w obiadowej przystawce - rewelacja!
W czasie kuracji warto pamiętać o ograniczeniu słodyczy, cukru, oraz soków (słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym, aspartamem i paroma innymi - dziwnymi, a szkodliwymi substancjami). Piszę "ograniczyć", ale tak naprawdę powinienem napisać "odstawić zupełnie".
Krzyk?! JAK TO?! 
Zawsze chcemy dać swoim dzieciom najlepsze rzeczy i... tu często popełniamy błąd w rozumowaniu:
NAJLEPSZE, bo egzotyczne i drogie, nie oznacza ZDROWE!
NAJLEPSZE, bo słodkie i ładnie wyglądające, nie oznacza WARTOŚCIOWE!
NAJLEPSZE, bo reklamowane, nie oznacza DOBRE i WŁAŚCIWE!
Słodycze można zastąpić zdrowymi suszkami (goja, jabłka, śliwki, morele, żurawina, gruszki - znakomitą większość sami suszymy, zdobywając wcześniej owoce z pewnych eko-upraw).
Jesień sprzyja przygotowaniom do zimy. To, co dała ziemia, chowamy do spiżarni, przetwarzamy, by w chłodne zimowe dni dać sobie trochę radości odkręcając słoiczek z odrobiną lata i oczywiście z dawką witamin.
Apetyt na słodycze można zaspokoić fantastycznym ciastem - CESARSKIM PIERNIKIEM, który można wykonać w dowolnej konfiguracji: z dynią, pokrzywą, buraczkami, marchewką (przepis w programie DYNIA JAK BANIA   lub we wpisie  PANI POKRZYWA - nie taka straszna )
Soczki najlepiej zastąpić, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, herbatką/naparem m.in. ze wspomnianych wcześniej suszków (np. kilka jagód goi, kilka rodzynek, 2-3 śliwki suszone, trochę suszonych jabłek, kilka owoców dzikiej róży, kilka kulek suszonej czarnej porzeczki...  ). Można się napić i jednocześnie najeść (córka uwielbia takie herbatki).
Sam cukier najlepiej zastąpić KSYLITOLEM, smakuje słodko i jest w sumie leczniczy, bo chemicznie cukrem nie jest. Gorąco polecam.
Dlaczego? Ksylitol, tak jak zakwas buraczany i wspomniane wody z kiszonek dobroczynnie działają na nasz organizm, regulując pracę żołądka i jelit.
Rodzicu drogi, zapewne znasz przysłowie " Nie wszystko złoto, co się świeci"? Tak już nawykliśmy do kolorowych opakowań (również reklam wszystko wciskających), do warzyw GMO, które są śliczne, proste i równe, że to co od chłopa, z pola, z działki wydaje się takie ... łeee. A właśnie w tym jednym zdaniu masz wskazówkę, której powinieneś się chwycić i iść do przodu. I rozglądać się uważnie, analizować i kojarzyć fakty ze sobą, i obserwować swoje dziecko i siebie - swój organizm, i... MYŚLEĆ!
Wówczas wszyscy będziemy zdrowi i zadowoleni z życia i z siebie.
  
Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pestki-z-dyni-na-robaki-domowy-sposob-odrobaczanie-dzieci-i-doroslych_42052.html

 
   

niedziela, 25 października 2015

MASAKRA ?! - z cyklu "Dykcyjne i logopedyczne"

MASAKRA - zobacz film
Od dłuższego czasu chodził za mną temat obecnej powszechnie w mowie MASAKRY. Czy to duży, czy mały, młody lub bardzo dorosły, czy blondynka, czy ruda... zbyt wiele osób nadużywa tego bardzo mocnego słowa.
Zapraszam do obejrzenia odcinka i zastanowienia się nad tym jak relacjonujemy wydarzenia, jakie słowa zastępują w mowie potocznej przecinki/ pauzy. Za pomocą jakich słów wyrażamy swoje emocje.

Zapraszam do dyskusji oraz powszechnego zwracania uwagi na tzw, SŁOWA ZAPYCHACZE, które niczego dobrego nie wnoszą, a wręcz odwrotnie wszystkim nam szkodzą. 

czwartek, 22 października 2015

ZIELONA FLAGA - certyfikat ECO-SCHOOLS

ZIELONA FLAGA - posłuchaj
Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego 33 "Karolinka" w Opolu zdobyły certyfikat  ECO-SCHOOLS. Na prośbę Pani dyrektor napisałem piosenkę i teraz razem śpiewnie możemy cieszyć się sukcesami w zakresie propagowania ekologicznego stylu życia.
Wszystkim przedszkolakom, dyrekcji i nauczycielom gratuluję.  :)




ZIELONA FLAGA - tekst 

środa, 14 października 2015

SZEPNĄŁ LISTEK - Piosenki z Misiowej Walizeczki

SZEPNĄŁ LISTEK - posłuchaj
Piosenka jest przeznaczona do słuchania dla dzieci młodszych, dla dzieci starszych, dla młodzieży, do wykorzystania w przedstawieniach teatralnych. Wymaga ona od wykonawcy dużej wrażliwości estetycznej, sprawności pod kątem dykcyjnym, oddechowym i muzycznym (intonacja, poczucie rytmu). Można pokusić się o bogatą interpretację solo, w duecie lub grupie. Ważne jest, aby swobodnie bawić się tekstem - piosenką, aby nadać jej charakter lekko kabaretowy.

SZEPNĄŁ LISTEK - tekst 

niedziela, 11 października 2015

SZEPNĄŁ LISTEK - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

SZEPNĄŁ LISTEK - film
Tym razem w programie z Misiem poruszamy się w temacie rytmu i cyklów. Proponujemy zabawę rytmiczną w wielogłosie, bogatą tekstowo piosenkę oraz pomysł na pracę plastyczną - "LIŚCIAKI".
Wszystko, co dzieje się w odcinku, jest tylko potwierdzeniem, że wystarczy odrobina fantazji, by grać (na wszystkim, co mamy pod ręką - przy sobie, na sobie), by zrobić coś z niczego. Zachęca do otwartości, do poszukiwania własnych rozwiązań, do uważnego przyglądania się światu.


 

środa, 7 października 2015

KASZTANKI W TRAWIE - Piosenki z Misiowej Walizeczki

KASZTANKI W TRAWIE - posłuchaj
Piosenka bardzo dobrze sprawdza się w zabawie. Zgodnie z treścią piosenki do zabawy zawsze dochodzi jedno dziecko. Odpowiednia liczba dzieci tańczy tak właśnie, jak zaproponuje dochodzące nowe dziecko. Ważne, aby w skupieniu wysłuchać piosenki i przeanalizować, ile kasztanków mamy finalnie. Można zabawić się w rzucanie do umówionego celu (koszyka, wiadra), również zgodnie z przebiegiem piosenki. Ogólnie piosenka przeznaczona jest do słuchania, zabawy i wszelkiej analizy obrazów przedstawionych w zwrotkach.
Ze względu na ilość zwrotek polecam tę piosenkę do wykonania dzieciom starszym (6-10 lat),
wymaga ona bowiem dość sprawnego aparatu mowy - dobrej dykcji.
KASZTANKI W TRAWIE - tekst

poniedziałek, 5 października 2015

KASZTANKI W TRAWIE - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

KASZTANKI W TRAWIE - film
W tym odcinku proponuję tradycyjnie nową piosenkę, zabawę, szczyptę matematyki oraz odrobinę ruchu kształcącego nasze umiejętności w rzutach do celu. 
Ten odcinek, jak i cała seria MIŚ KULECZKA I JEGO WALIZECZKA, są godne polecenia dla wszystkich dzieci pozostających w domach, dla przedszkolaków oraz nauczycieli prowadzących obecnie klasy pierwsze jako wsparcie w nauczaniu. 

środa, 30 września 2015

DYNIA JAK BANIA - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

W tym programie mamy dla wszystkich dzieci przepis na fantastyczne ciasto.
Najważniejszym jego składnikiem jest dynia- bardzo wartościowe warzywo.
DYNIA JAK BANIA - film
Dynia posiada wiele mikroelementów i witamin. Wymienię tu cynk, który z pewnością wskazany jest dla dorosłych mężczyzn, natomiast dzieciom  jest również bardzo potrzebny, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i zadrapań. Zmielone pestki dyni pomagają pozbyć się nieproszonych gości z brzuszków dzieciaków - mam tu oczywiście na myśli wszelkiego rodzaju pasożyty. Witaminy z grupy B, PP i karoten są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodego organizmu.
Na szczęście od jakiegoś czasu dynia zagościła w na stołach pod postacią zup, przecierów/ musów, kompotów czy ciast.
W naszym programie przedstawiamy cały proces przygotowywania i pieczenia ciasta piernikowego z dynią. Mamy również piosenkę o dyni oraz pomysły na zabawę i muzykowanie.