niedziela, 3 maja 2015

Umiejętność pisania zaczyna się w pieluchach?

Duże TAK! Od najwcześniejszych lat.
Gdy Twoje dziecko jest małe (kilka miesięcy), opowiadaj mu swoje historyjki i jednocześnie rysuj to, o czym mówisz. Jeśli rodzicu drogi obawiasz się, że nie masz zdolności, uspokoję Cię - nie szkodzi. Dziecko o tym nie wie. Na tym etapie ważne jest, aby zobaczyło, co się robi z kredką, ołówkiem i jak się to "coś" trzyma.
Grafomotoryka to niezwykle ważny aspekt kształcenia. Od tego zależy powodzenie w starcie do szkoły. Gdy dziecko już samodzielnie chodzi, daj mu zwykły patyk i niech na spacerze rysuje - rysujcie razem. 
Każda pora jest dobra i temat każdy...  
fot. Cezary Cesarz

Najlepiej spędzajcie dużo czasu na świeżym powietrzu. Podsuwaj tematy, w jakich mogłoby się dziecko poruszać-tworzyć, zadawaj rysowane przez siebie zagadki oraz pozwól, by dziecko zadawało je Tobie. Kreda jest również świetnym rozwiązaniem i daje wspaniałe efekty.
Można cieszyć się kolorami...
fot. Cezary Cesarz
W razie niepogody bądźcie spokojni, szanowni rodzice, jest rozwiązanie. Bardzo dobrze się sprawdza i zapewnia zabawę na kilka lat. Co? Tablica suchościeralna (około 90/60cm). Rzecz wielokrotnego użytku, jak również o zmiennym przeznaczeniu (jako podkładka do tworzenia obrazów z klocków logicznych, kamyków).

Mam trzy lata, a to paszcza wilka.
fot. Cezary Cesarz
Butelka z zakrętką. fot. Cezary Cesarz
Zakup takiej tablicy pozwoli Ci zająć dziecko na długi czas. Przyniesie Wam to radość i cudowne efekty w kształceniu  umiejętności oraz rozwijaniu wyobraźni. Gdy dziecko osiągnie wiek 4-5 lat, możesz już zmniejszać pole działania do kartki A4. Aby było oszczędnie, ekologicznie i dla dziecka ciekawie, wykonaj dowolne projekty linią ciągłą, przerywaną lub kropeczkami na kolorowych kartkach i włóż je do sztywnych przezroczystych tzw. dyplomówek (dwa boki są niesprasowane). Teraz możesz łatwo zmieniać swoje propozycje oraz zmieniać stopień trudności wraz z rozwojem umiejętności Twej pociechy. Koniecznie pozostaw jedną stronę czystą, aby dziecko mogło realizować swoje pomysły. 
Dyplomówka do ćwiczeń graficznych.




















Od najmłodszych lat pozwól swojemu dziecku na fantazjowanie. Daj mu farby (najlepiej plakatowe) i niech na kartce bloku technicznego A3 realizuje się machając grubym pędzlem (kciuk dorosłej osoby jest dobrą miarą). Koniecznie zróbcie w domu/pokoju dziecka stałą galerię. Niechaj efekty jego pracy są widoczne, obecne, niechaj Was i najbliższych cieszą. To stworzy grunt do budowania poczucia własnej wartości Twojego dziecka.
Ale to już odrębny temat.
fot. Cezary Cesarz

fot. Cezary Cesarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz