środa, 29 kwietnia 2015

Co do zabawy?

Wiele publikacji i badań można znaleźć na ten temat. Z moich obserwacji wynika, że im mniej, tym lepiej. Podobnie jak z telewizją, z ilością bajek, na polu zabawek trzeba wykazać się czujnością i dużą mądrością. We wczesnym dzieciństwie, gdy dziecko poznaje świat, daj mu różnego rodzaju maty, tablice sensoryczne. Oczywiście niech wszystko ewoluuje wraz ze wzrostem pociechy i jej rozwojem. Obserwuj, co dziecku bardziej lub mniej odpowiada, co pasuje, a co nie - bądź czujny.
Ważne, by zabawka uczyła, by rozwijała myślenie. I uwierz mi, że zabawka najprostsza, nawet własnoręcznie zrobiona przez Ciebie lub dziecko jest najlepszym rozwiązaniem.
Najzwyklejszy sznurek może sprawić wiele radości, rozwijać wyobraźnię i pobudzać fantazję.
Jak?
Trzymaj koniec sznurka (50-80cm) i kręć nim nad podłogą, a przy tym mów rymowankę:
"Wyplatamy, wyplatamy i zagadkę teraz mamy!" I upuść sznurek na podłogę. Zadaniem dziecka jest wymyślenie nazwy, znalezienie określenia na to, co powstało/ułożyło się ze sznurka. Gdy już to zrobi, wówczas ono może zakręcić sznurkiem i- co jest najważniejsze- głośno mówi rymowankę... itd. itp.

Zwykła gazeta, tapeta czy tektura, to kopalnia pomysłów. Począwszy od wydzierania kształtów i zadawania najprostszych zagadek, po formy przestrzenne (skręcanie, zwijanie, składanie/origami itp.)  lub nakrycia głowy, ubrania (kamizelki, szaliki, spódniczki, tuniczki, opaski). Tworzywa naturalne: patyczki, gałązki, kamyki są również źródłem inspiracji i dobrej zabawy. Inicjuj!
DOMEK - TEATRZYK (tektura)
fot. Cezary Cesarz

W DOMKU   fot. Cezary Cesarz

BADACZ PRZYRODY (tektura)
fot. Cezary Cesarz
SYRENKI (kamyki)      fot Cezary Cesarz

JESIENNY CZARODZIEJ (tapeta)
fot. Cezary Cesarz


Jeśli klocki, to jeden rodzaj w danym okresie o dostosowanym stopniu trudności. Osobiście polecam drewniane, duże, w dużym zestawie - na każdym etapie rozwoju są atrakcyjne.
Unikaj zabawek grających, hałasujących, szczególnie z melodyjkami brzmiącymi tandetnie, na wysokich tonach, dziobiących wręcz ucho, mózg i system nerwowy.
Temat zabawek to ocean możliwości i można pisać bez końca prawie, jednak jest jeszcze jedna ważna sprawa, która rzutuje na wychowanie Twojego dziecka. Pamiętaj, NIE zapychaj każdej wizyty w mieście na zakupach nowymi zabawkami. Niechaj dziadkowie również nie budują swojego dobrego wizerunku nowymi zabawkami. I najważniejsze- Ty NIE uprawiaj przekupstwa. (Jeśli grzecznie będziesz się bawić, to.... Jeśli nie przestaniesz krzyczeć, to nie kupię ci...). Proponuj nowe wykorzystanie tych zabawek, które już Twoje dziecko ma. Niechaj kojarzy Ciebie z dobrą zabawą!
PRAWIE ROCZEK    fot. Cezary Cesarz

JUŻ PRAWIE DWA LATA    fot. Cezary Cesarz

KLOCKI LOGICZNE - I JUŻ CZTERY LATA    fot. Cezary Cesarz
   

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz