środa, 22 kwietnia 2015

Rozmawiaj i pozwól mówić

Gdy Twoje dziecko jest niemowlęciem i masz wrażenie, że tylko je i śpi - jesteś w błędzie. Gdy tylko nadarza się okazja: przewijanie, kąpiel, ubieranie czy spacer, mów do dziecka, opowiadaj, co robisz, pytaj, jak się czuje, czy mu się podoba nowe ubranko, czy zauważyło zmiany w otoczeniu itp. Rozmawiaj jak z partnerem, z koleżanką, z kolegą bądź naturalna/naturalny. NIE stosuj innej intonacji niż trzeba w danej chwili. NIE zmiękczaj, NIE spieszczaj i nie pozwól, by inni to robili kontaktując się z Twoim dzieckiem. Babcie i ciocie mają takie ciągoty, ale Ty stanowczo zaprotestuj i udziel im instrukcji. Jeśli chcemy, by dziecko prawidłowo się rozwijało, budowało sobie dobre wzorce, musimy te wzorce mu dać i to jak najlepsze, stosując prawidłowe konstrukcje zdaniowe, a przede wszystkim poprawną artykulację.
Piszę o tym, ponieważ w ostatnich latach obserwuję na swoich zajęciach duży spadek sprawności, małą ruchomość aparatu mowy oraz niemal żadną świadomość ruchu języka czy ust. Przykładowo dziecko prawie czteroletnie nie potrafi wypchnąć językiem policzka ani  zwyczajnie wystawić języka. Takie rezultaty macie, drodzy rodzice, dzięki smoczkom, które towarzyszą dzieciom niemal od pierwszych dni aż po wczesne dzieciństwo. Zastanów się, zanim podasz smoczek/ssak - zapychacz po raz pierwszy. Osobiście wychowałem się bez smoczka, wszyscy z najbliższego rodzinnego otoczenia również, tzn. że można uniknąć gadżetu, który czyni spustoszenie.
Gdy zatykasz usta smoczkiem, nie pozwalasz dziecku na wyrażanie się. Jeśli dziecko grucha, gaworzy, śpiewa, piszczy - wydaje jakieś dźwięki, pozwól mu na to. Podejmij dyskusję: przytakuj, wymyślaj tematy waszej rozmowy, bądź aktywnym słuchaczem. Jak? Najzwyczajniej, podtrzymując rozmowę w klasyczny sposób - jak z dorosłymi (np. Ach tak! I co się stało? Och, ta bajka o.. była bardzo interesująca. I co ci się jeszcze śniło? itp., itd.).
Jeśli jednak już "mleko się wylało" i Twoje dziecko potrzebuje pomocy logopedycznej, skorzystaj z porady fachowca, a dodatkowo regularnie baw się przy serii DYKCYJNE I LOGOPEDYCZNE. (ponieważ wszystkie programy otrzymujesz nieodpłatnie na YouTube, proszę, NIE wyłączaj reklam)
Przez cały czas, na każdym etapie dzieciństwa swojej pociechy bądź, słuchaj i rozmawiaj.
Playlista

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz