piątek, 30 października 2015

KAWA ŻOŁĘDZIOWA - wzmocnienie na jesień i zimę

Kawa żołędziowa - ciekawy smak i dobroczynne działanie
Podczas jesiennego, rodzinnego wypadu na łono natury córka uzbierała wiaderko żołędzi. I... zaczęło się!
Nowe odkrycie: mąka i kawa żołędziowa. Poszukiwania w literaturze, wspomnienia babci oraz nowe czynności, które sprzyjają rozmyślaniom...
Dziecko swoją pracę już wykonało, naszedł czas na wejście do akcji kogoś z silniejszą ręką  i dużą dawką cierpliwości, bo obranie żołędzi z twardej łupiny oraz brązowej skórki nie jest takie proste. To raczej bardzo marudne zajęcie i teraz wiem, dlaczego kilogram mąki czy kawy żołędziowej kosztuje około 60zł.
W wolnej chwili jednak warto podjąć to wyzwanie.
Żołędzie

Obrane żołędzie
Ługowanie

poniedziałek, 26 października 2015

Pasożyty - jak się pozbyć, jak zapobiegać?

Czy czasem, drogi rodzicu, patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, czy to aby twoje dziecko, czy pragnąłeś, by tak się zachowywało...a może zgrzyta w nocy zębami?
Musisz wiedzieć, że jedną z przyczyn nadpobudliwości, a nawet agresji, są pasożyty.
Po sezonie letnim warto przeprowadzić ogólne rodzinne odrobaczanie.
Jeśli myślisz, szanowny czytelniku, że ciebie to nie dotyczy, że również twoje dziecko absolutnie nie ma pasożytów - tzw. robaków (owsików, glist czy tasiemca), to jesteś w błędzie. Warto, abyś przeanalizował, jakie produkty przeważają w waszej diecie. Miej świadomość, że w 100% nie jesteś w stanie kontrolować mycia rąk, a jeśli macie w domu pupila (psa, kota itp.), to z pewnością odrobaczanie jest zabiegiem niezbędnym.
Oczywiście najprościej pójść do apteki i poprosić o preparat. Jednak farmakologiczne środki są moim zdaniem ostatnie na liście, ponieważ stworzone w laboratorium, złożone z syntetycznych związków chemicznych nie do końca są właściwe dla naszego organizmu, a szczególnie młodego organizmu. Tu nasuwa mi się powiedzenie: na jedno pomoże - na drugie zaszkodzi. Lepiej podziałać metodami domowymi - starymi sprawdzonymi sposobami naszych babć i prababć.Te domowe sposoby eliminują tzw. robaki, a jednocześnie wspomagają cały organizm, np. jego układ odpornościowy.
Z czym na pasożyty?

Para-farm, preparat oparty na ziołach m.in. piołun, tymianek, liść szałwii, koper włoski, itd. dostępny w dobrych aptekach. Trzeba wiedzieć, czego się chce. Czasem sprzedawca (tzw. Pani Magister) robi duże oczy, jakby nazwę Para- farm słyszała pierwszy raz w życiu (dawkowanie na ulotce).
Oregasept- to sprawdzony, bardzo dobry preparat dostępny w sklepach zielarskich i dobrych aptekach. Wyciąg z oregano wspiera eliminację pasożytów oraz idealnie wzmacnia organizm podczas infekcji. (Podawać około 10-14dni lub przy infekcji - dawkowanie na ulotce).
Pestki dyni mocno rozdrobnione podane na czczo (jedna łyżka), ale to nie koniec. Aby porażone działaniem dyni, niechciane towarzystwo mogło opuścić nasz organizm, po trzech godzinach należy podać 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci zastępczo działa oliwa z oliwek). Ponieważ pasożyty mają swoje cykle rozwojowe zabieg ten należy powtórzyć po upływie 2-3 dni.
Zakwas buraczany (wspomniany wcześniej - ORANŻADKA NA JESIEŃ I ZIMĘ jest jednym z tych wspaniałych domowych specyfików, który działa szeroko na organizm i właśnie eliminuje pasożyty.
Sok z kiszonej kapusty oraz sama kiszona kapusta są niezwykle dobroczynne dla naszego organizmu.
Woda z kiszonych ogórków i oczywiści kiszone ogórki do kromeczki czy w obiadowej przystawce - rewelacja!
W czasie kuracji warto pamiętać o ograniczeniu słodyczy, cukru, oraz soków (słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym, aspartamem i paroma innymi - dziwnymi, a szkodliwymi substancjami). Piszę "ograniczyć", ale tak naprawdę powinienem napisać "odstawić zupełnie".
Krzyk?! JAK TO?! 
Zawsze chcemy dać swoim dzieciom najlepsze rzeczy i... tu często popełniamy błąd w rozumowaniu:
NAJLEPSZE, bo egzotyczne i drogie, nie oznacza ZDROWE!
NAJLEPSZE, bo słodkie i ładnie wyglądające, nie oznacza WARTOŚCIOWE!
NAJLEPSZE, bo reklamowane, nie oznacza DOBRE i WŁAŚCIWE!
Słodycze można zastąpić zdrowymi suszkami (goja, jabłka, śliwki, morele, żurawina, gruszki - znakomitą większość sami suszymy, zdobywając wcześniej owoce z pewnych eko-upraw).
Jesień sprzyja przygotowaniom do zimy. To, co dała ziemia, chowamy do spiżarni, przetwarzamy, by w chłodne zimowe dni dać sobie trochę radości odkręcając słoiczek z odrobiną lata i oczywiście z dawką witamin.
Apetyt na słodycze można zaspokoić fantastycznym ciastem - CESARSKIM PIERNIKIEM, który można wykonać w dowolnej konfiguracji: z dynią, pokrzywą, buraczkami, marchewką (przepis w programie DYNIA JAK BANIA   lub we wpisie  PANI POKRZYWA - nie taka straszna )
Soczki najlepiej zastąpić, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, herbatką/naparem m.in. ze wspomnianych wcześniej suszków (np. kilka jagód goi, kilka rodzynek, 2-3 śliwki suszone, trochę suszonych jabłek, kilka owoców dzikiej róży, kilka kulek suszonej czarnej porzeczki...  ). Można się napić i jednocześnie najeść (córka uwielbia takie herbatki).
Sam cukier najlepiej zastąpić KSYLITOLEM, smakuje słodko i jest w sumie leczniczy, bo chemicznie cukrem nie jest. Gorąco polecam.
Dlaczego? Ksylitol, tak jak zakwas buraczany i wspomniane wody z kiszonek dobroczynnie działają na nasz organizm, regulując pracę żołądka i jelit.
Rodzicu drogi, zapewne znasz przysłowie " Nie wszystko złoto, co się świeci"? Tak już nawykliśmy do kolorowych opakowań (również reklam wszystko wciskających), do warzyw GMO, które są śliczne, proste i równe, że to co od chłopa, z pola, z działki wydaje się takie ... łeee. A właśnie w tym jednym zdaniu masz wskazówkę, której powinieneś się chwycić i iść do przodu. I rozglądać się uważnie, analizować i kojarzyć fakty ze sobą, i obserwować swoje dziecko i siebie - swój organizm, i... MYŚLEĆ!
Wówczas wszyscy będziemy zdrowi i zadowoleni z życia i z siebie.
  
Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pestki-z-dyni-na-robaki-domowy-sposob-odrobaczanie-dzieci-i-doroslych_42052.html

 
   

niedziela, 25 października 2015

MASAKRA ?! - z cyklu "Dykcyjne i logopedyczne"

MASAKRA - zobacz film
Od dłuższego czasu chodził za mną temat obecnej powszechnie w mowie MASAKRY. Czy to duży, czy mały, młody lub bardzo dorosły, czy blondynka, czy ruda... zbyt wiele osób nadużywa tego bardzo mocnego słowa.
Zapraszam do obejrzenia odcinka i zastanowienia się nad tym jak relacjonujemy wydarzenia, jakie słowa zastępują w mowie potocznej przecinki/ pauzy. Za pomocą jakich słów wyrażamy swoje emocje.

Zapraszam do dyskusji oraz powszechnego zwracania uwagi na tzw, SŁOWA ZAPYCHACZE, które niczego dobrego nie wnoszą, a wręcz odwrotnie wszystkim nam szkodzą. 

czwartek, 22 października 2015

ZIELONA FLAGA - certyfikat ECO-SCHOOLS

ZIELONA FLAGA - posłuchaj
Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego 33 "Karolinka" w Opolu zdobyły certyfikat  ECO-SCHOOLS. Na prośbę Pani dyrektor napisałem piosenkę i teraz razem śpiewnie możemy cieszyć się sukcesami w zakresie propagowania ekologicznego stylu życia.
Wszystkim przedszkolakom, dyrekcji i nauczycielom gratuluję.  :)




ZIELONA FLAGA - tekst 

środa, 14 października 2015

SZEPNĄŁ LISTEK - Piosenki z Misiowej Walizeczki

SZEPNĄŁ LISTEK - posłuchaj
Piosenka jest przeznaczona do słuchania dla dzieci młodszych, dla dzieci starszych, dla młodzieży, do wykorzystania w przedstawieniach teatralnych. Wymaga ona od wykonawcy dużej wrażliwości estetycznej, sprawności pod kątem dykcyjnym, oddechowym i muzycznym (intonacja, poczucie rytmu). Można pokusić się o bogatą interpretację solo, w duecie lub grupie. Ważne jest, aby swobodnie bawić się tekstem - piosenką, aby nadać jej charakter lekko kabaretowy.

SZEPNĄŁ LISTEK - tekst 

niedziela, 11 października 2015

SZEPNĄŁ LISTEK - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

SZEPNĄŁ LISTEK - film
Tym razem w programie z Misiem poruszamy się w temacie rytmu i cyklów. Proponujemy zabawę rytmiczną w wielogłosie, bogatą tekstowo piosenkę oraz pomysł na pracę plastyczną - "LIŚCIAKI".
Wszystko, co dzieje się w odcinku, jest tylko potwierdzeniem, że wystarczy odrobina fantazji, by grać (na wszystkim, co mamy pod ręką - przy sobie, na sobie), by zrobić coś z niczego. Zachęca do otwartości, do poszukiwania własnych rozwiązań, do uważnego przyglądania się światu.


 

środa, 7 października 2015

KASZTANKI W TRAWIE - Piosenki z Misiowej Walizeczki

KASZTANKI W TRAWIE - posłuchaj
Piosenka bardzo dobrze sprawdza się w zabawie. Zgodnie z treścią piosenki do zabawy zawsze dochodzi jedno dziecko. Odpowiednia liczba dzieci tańczy tak właśnie, jak zaproponuje dochodzące nowe dziecko. Ważne, aby w skupieniu wysłuchać piosenki i przeanalizować, ile kasztanków mamy finalnie. Można zabawić się w rzucanie do umówionego celu (koszyka, wiadra), również zgodnie z przebiegiem piosenki. Ogólnie piosenka przeznaczona jest do słuchania, zabawy i wszelkiej analizy obrazów przedstawionych w zwrotkach.
Ze względu na ilość zwrotek polecam tę piosenkę do wykonania dzieciom starszym (6-10 lat),
wymaga ona bowiem dość sprawnego aparatu mowy - dobrej dykcji.
KASZTANKI W TRAWIE - tekst

poniedziałek, 5 października 2015

KASZTANKI W TRAWIE - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

KASZTANKI W TRAWIE - film
W tym odcinku proponuję tradycyjnie nową piosenkę, zabawę, szczyptę matematyki oraz odrobinę ruchu kształcącego nasze umiejętności w rzutach do celu. 
Ten odcinek, jak i cała seria MIŚ KULECZKA I JEGO WALIZECZKA, są godne polecenia dla wszystkich dzieci pozostających w domach, dla przedszkolaków oraz nauczycieli prowadzących obecnie klasy pierwsze jako wsparcie w nauczaniu.