http://edufuntv.blogspot.com/2015/09/w-poszukiwaniu-informacji-czy-tylko.html
http://edufuntv.blogspot.com/2015/06/co-wkrecaja-twemu-dziecku-chron-swoje.html
zwracałem uwagę na to, jak bezsensowne, a jednocześnie perfidne są działania systemu, który prowadzi do ogłupiania całych rzesz ludzi, a szczególnie naszych dzieci.
Jak zwykle inspiracją są bieżące wydarzenia z życia.
Sadzić, czy nie sadzić? Czy wyrośnie na zimę? |
Dlaczego?
Drogi czytelniku, gdy usiądziesz pod drzewem, położysz się na trawie na polanie w lesie i poddasz się rozmyślaniom i obserwacji świata, który cię otacza, to prędko zauważysz, że teraz liście żółkną, rolnik zebrał już prawie wszystkie plony, a w twoim otoczeniu (w naszej strefie klimatycznej) przyroda powoli zasypia, zastyga, przygotowuje się do fazy zimowego letargu- odpoczynku.
I tu mógłbym już zakończyć swoje pisanie, bo każdy myślący człowiek już wie, co zgrzyta z tą fasolą.
Nie zakończę jednak tego wpisu, a zadam pytania:
KTO KONSTRUUJE PROGRAMY NAUCZANIA?
KTO JE WERYFIKUJE I DOPUSZCZA DO UŻYTKU?
JAKA JEST CELOWOŚĆ PRZEPROWADZANIA DOŚWIADCZEŃ PRZYRODNICZYCH SPRZECZNYCH Z RYTMEM PRZYRODY?
KOMU PRZESZKADZA UPRAWIANIE FASOLI NA WIOSNĘ?
CZY POWINNIŚMY PRZYJMOWAĆ BEZKRYTYCZNIE WSZYSTKO, CO PROPONUJE SYSTEM EDUKACJI I OBOWIĄZUJĄCE PROGRAMY NAUCZANIA?
Co wnosi sadzenie fasoli na jesień?
1.Ta rachityczna jesienna roślina pokazuje dzieciom, że wszystko, co jemy, może być wielosezonowe i odżywczo jałowe. Oczywiście jest to zafałszowany obraz, to potwierdzenie dla systemu uprawiania sztucznych roślin, hodowanych bez ziemi i podlewanych jakimś... nie wiadomo czym.
2. Jeśli fasolka nawet wykiełkuje, to co się z nią stanie po miesiącu? Czy późną jesienią ma ona szanse zakwitnąć i wydać zimą owoce w postaci strączków wypełnionych nasionami? NIE, ponieważ jest to wbrew rytmowi przyrody.
3. Fasolka trafi do kosza. Skąd to wiem? A stąd, że w kalendarzu za kolejnych kilka tygodni pojawią się: Święto 11 Listopada, halloween (brr!), andrzejki, mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. W klasach zmieni się wystrój i na parapetach nie będzie miejsca na fasolkę, zresztą kto będzie ją przesadzał ze słoika do doniczki?
Czego uczy ten przykład?
Niby takie nic - mała fasolka...
A jednak uczy braku konsekwencji, braku poszanowania dla przyrody i rozwijającego się życia. Tak, życie fasolki to też jest forma istnienia, której powinniśmy okazać szacunek. Fasola to roślina, a rośliny stanowią nasze pożywienie, a pożywienie powinniśmy szanować.
Kwitnąca fasolka - będą owoce! |
W pewnym momencie zauważą kwiaty i
Hura! Strączki fasolki! |
I na koniec wielka nagroda za cierpliwość i dbałość o roślinę- zbiór owoców.
Mniam! Pyszna również na drugie danie. |
Takie małe nasionko, taka zwyczajna fasolka, a ileż pozytywnych cech pojawia się w kształtowaniu charakteru i postaw młodego człowieka. Wymienię kilka na wypadek, gdyby jeszcze ktoś nie zobaczył związków fasolki z życiem i edukacją naszych dzieci. Oto one: wytrwałość, opiekuńczość, cierpliwość, pracowitość, obowiązkowość, empatia, zrozumienie drugiego istnienia (w konsekwencji człowieka), umiejętność poszanowania świata (roślin, zwierząt i ludzi) i pewnie wiele innych, które sam, drogi czytelniku, odnajdziesz.
Zastanów się rodzicu, bądź czujny, reaguj, rozmawiaj, koryguj niedorzeczne plany i ucz swoje dziecko niezależnego myślenia, bo przed nim całe życie. Przecież NIE musimy zgadzać się na absurdy wymyślane przez urzędników oderwanych od życia i rzeczywistości.
Nie oczekuj, że ktoś zmieni świat, a ty możesz przyglądać się pasywnie i jedynie narzekać. To, w jakim świecie będzie żyło twoje dziecko, zależy od ciebie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz