niedziela, 17 stycznia 2016

DLACZEGO PRZEBIERAMY SIĘ NA BALE?

PRZEBIERAŃCY - film
Zwyczaj przebierania się na bale jest bardzo stary i pochodzi z Wenecji. Wszystko jednak ma swój początek w rozwarstwieniu społecznym, które dla wielu, szczególnie biednych, było niewygodne, nieprzyjemne i często upokarzające.
Z karnawałem, szczególnie tym weneckim wiążę się wiele ciekawych historii, dlatego zachęcam do obejrzenia programu pt. PRZEBIERAŃCY - z cyklu: "Miś Kuleczka i jego walizeczka"
Autorka piosenka zawarta w odcinku jest rytmiczna i wesoła, nadająca się dla wszystkich grup wiekowych. Zmienne metrum pozwala na opracowanie ciekawego układu tanecznego. Życzę udanej zabawy! :)

poniedziałek, 11 stycznia 2016

ANKA CO MIAŁA PUNKA - z cyklu "Dykcyjne i logopedyczne"

ANKA CO MIAŁA PUNKA - film
Praca nad aparatem mowy to szereg czynności, które wymagają od dziecka / od nas skupienia i systematyczności. Czasem jest to męczące, jednak można sprawić, że ćwiczenia będą zabawne i przyjemne. Najważniejsze jest to, abyśmy swoim dzieciom mogli zaproponować zabawę w domu. Kontakt z logopedą jest sprawą konieczną, ale zwykle są to maksymalnie dwa spotkania w tygodniu. Uważam, że ćwiczenia te należy wykonywać codziennie.
W serii DYKCYJNE i LOGOPEDYCZNE
znajdziesz, drogi rodzicu, propozycje zabaw i ćwiczeń, które możecie wykonać w domu. 
Odcinek pt. ANKA CO MIAŁA PUNKA
nie zawiera zestawu ćwiczeń, a tylko sygnalizuje problem dykcyjny wynikający z niedbałości lub nieświadomości.  Nad poprawnością wymowy powinniśmy wszyscy- zarówno dzieci jak i dorośli, artyści i inni- pracować i starać się, by mowa nasza brzmiała prawidłowo, jak język polski.
Poniżej udostępniam tekst.

piątek, 8 stycznia 2016

SAMBA POMARAŃCZA - okazje, tematy, zabawy

SAMBA POMARAŃCZA - posłuchaj
Karnawałowa, piosenka w rytmie gorącej samby zawsze dobrze wkomponuje się w bal przebierańców. To wykonanie jest cenne o tyle, że ówcześni wykonawcy Ola Wiśniewska lat 6 i jej  siedmioletni brat Maciek dziś są już dorośli. Zarejestrowani zostali w styczniu 2004 w warunkach mało przypominających studio nagrań. Ja nazywam to live. I może niektórzy to wysłyszą. Jednak pragnę zwrócić uwagę na fakt, że głosy Oli i Maćka NIE zostały poddane obróbce, NIE przeszły przez "równiarkę", dzięki której może mamy żądane, oczekiwane dźwięki jednak barwa powstaje PLASTIKOWA. Nawet z drobnym niedociągnięciem takie nagranie jest cudowną pamiątką, wzrusza i porusza. Dlaczego? To proste, bo jest autentyczna, taka naturalna i prawdziwa.
Jeśli komuś piosenka się spodoba i zechce ją sobie śpiewać, poniżej udostępniam tekst.

wtorek, 5 stycznia 2016

ZIMOWA ZSTŁÓWKA - Piosenki z Misiowej Walizeczki

ZIMOWA STOŁÓWKA - posłuchaj
Po zapoznaniu się z programem edukacyjnym o tym samym tytule (ZIMOWA STOŁÓWKA - film) są pewnie chętni, którzy lubią śpiewać. I dla takich rozśpiewanych zuchów udostępniam samą piosenkę i tekst.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

GDY OD RANA BABCIA Z DZIADKIEM - okazje, tematy, zabawy

GDY OD RANA BABCIA Z DZIADKIEM - posłuchaj
Nowa piosenka, w której pewnie każde dziecko, czy to małe, czy już dorosłe odnajdzie siebie.
Zapewne każdy z przyjemnością tę spokojną i jednocześnie ciepłą, pozytywną piosenkę szybko zapamięta i będzie sobie nucił.
Dla rozśpiewanych chętnych tekst:

niedziela, 3 stycznia 2016

DZIADKU ZATRZYMAJ ZEGAR - Piosenki z Misiowej Walizeczki

DZIADKU ZATRZYMAJ ZEGAR - posłuchaj


W styczniu najważniejsze święto to DZIEŃ BABCI i DZIADKA!
Wszystkie wnuki śpiewają ukochanym dziadkom piosenki. Jedna z trudniejszych piosenek, nadających się dla starszaków oraz klas I i II szkoły podstawowej.
Dla chętnych jak zwykle tekst:

piątek, 1 stycznia 2016

ZIMOWA STOŁÓWKA - z cyklu: "Miś Kulecczka i jego walizeczka"

Zima - gdy mróz i śnieg,
WRÓBEL     fot. Cezary Cesarz     

ZIMOWA STOŁÓWKA - film
to okres trudny dla ptaków i zwierząt leśnych. Pamiętajmy o tym, by dokarmiać naszych skrzydlatych gości, by w mroźne dni wystawiać miseczki z wodą, zmieniać ją i dbać o to, by nie zamarzła.
Powinniśmy wiedzieć, że ptaki należy dokarmiać ziarnem, suszonymi owocami, min. jarzębiny czy runa leśnego. Jeśli nie zdążyliśmy się przygotować do dokarmiania w okresie lata i jesieni, to  w sklepach zoologicznych możemy nabyć mieszankę ziaren dla ptactwa.
Czasami można spotkać pseudo dokarmiaczy, którzy wysypują suchy, często spleśniały chleb. CHLEB SZKODZI PTAKOM. Zwracajmy więc uwagę i dbajmy we właściwy sposób o te szalenie radosne stworzenia.
W programie z Misiem zabawy rytmiczne, nazwy ptaków, które z nami zimują oraz jak zwykle nowa piosenka  i najważniejsze - przepis na smakołyk dla sikorek.