poniedziałek, 12 grudnia 2016

ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ - kolędujmy

ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ - wokal - posłuchaj
   Piękna kolęda, w której możemy nauczyć się pewnej wrażliwości poprzez zastosowanie zróżnicowanej dynamiki. Jest to oczywiście wyzwanie dla wokalistów.
   W swojej pracy z dziećmi obserwuję pewną zależność, gdy zachęcamy aby śpiewały głośniej (bo nie słychać co śpiewają), zaczynają krzyczeć, a to powoduje zupełne zgubienie melodii. Polecenie odwrotne skutkuje niemal całkowitym zamilknięciem. Trzeba znaleźć/ wypracować środek, w którym usłyszymy i melodię, i treść piosenki.
Jak to zrobić? Zajęcia rozpoczynamy od ćwiczeń i wprawek (ważny jest oddech i kształcenie słuchu). Śpiewanie w grupie jest wsparciem dla tych dzieci, które nie odwzorowują poprawnie melodii głosem. Ja nazywam to - dojrzewaniem, po którym następuje "klik" i dziecko zaczyna śpiewać czysto. Jednak praca indywidualna jest niezbędna, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę i dobór ćwiczeń do możliwości dziecka.
Dla tych, którzy kochają śpiewanie i są już samodzielni polecam wersję instrumentalną kolędy.
ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ - instrumental
Projekt graficzny : Magdalena Gasztych (lat 8,5 - prog. Gimp)

niedziela, 11 grudnia 2016

CHĘTNIE ŚPIEWAM KOLĘDY I PASTORAŁKI

   W sobotę 3.12.2016r. odbyły się warsztaty wokalne dla dzieci szkół podstawowych oraz nauczycieli prowadzących chóry szkolne. Zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania aparatu mowy i aparatu głosowego. Ćwiczenia oddechowe, rytmiczne oraz dykcyjne i emisyjne są dla każdego wokalisty/ chórzysty podstawą. Jednak to nie wszystko... tym razem wspólnie zatańczyliśmy taniec w kręgu, który wprowadził nas w cudowny nastrój spokoju i pozwolił na poczucie wspólnoty, która w podejmowaniu działań w grupie jest elementem niezwykle ważnym.
   Ten dobry początek pozwolił nam na późniejsze błyskawiczne przygotowanie dwóch zupełnie nieznanych piosenek bożonarodzeniowych w trzygłosie.
Piosenka TYŚ WIELKI - posłuchaj  pomimo, że powstała w grudniu 1999 r. w takim kształcie została wykonana po raz pierwszy. Piosenka NIECH KOLĘDA NIESIE SIĘ - posłuchaj na takie wykonanie również musiała chwilę poczekać - od czerwca 2009 r.
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Przedszkolaki nie są jeszcze gotowe do śpiewania utworów na trzy głosy. W swej dwudziestopięcioletniej pracy zawodowej zdarzało mi się opracować piosenki na dwa głosy.  Tym razem z uczestnikami warsztatów mogłem przeżyć niezwykle urocze chwile. Usłyszeć swój utwór w pełnym brzmieniu jest czymś wspaniałym.
   Dziękuję wszystkim dzieciom i paniom nauczycielkom prowadzącym szkolne zespoły za włożoną pracę i uzyskanie (na szybko) zadowalającego efektu. Jestem świadom, że praca dopiero się zacznie jednak wierzę, że koncert kolęd w pełnych składach chórów będzie pokazem na najwyższym poziomie i godnym zwieńczeniem trudu przygotowań.
Śpiewajmy zatem radośnie, donośnie i od serca. 
Poniżej teksty obu piosenek:

środa, 7 grudnia 2016

KAROLINKA PIECZE PIERNIKI


ZOBACZ FILM
Tak powinna wyglądać edukacja najmłodszych. Niektórzy (słusznie) twierdzą, że edukacja zaczyna i kończy się w przedszkolu.

niedziela, 20 listopada 2016

A WCZORA Z WIECZORA - kolędujmy

A WCORA Z WIECZORA - wokal - posłuchaj
Proponuję kolędę w wersji wokalnej oraz wersji instrumentalnej. Wiem, że o tą drugą trudniej, że w dobie konkursów kolędniczych może być bardzo przydatna.
Wszystkim zakochanym w śpiewaniu życzę wiele radości.
Ilustrację wykonała Magdalena Gasztych (lat 8,5 / prog. Gimp)
A WCZORA Z WIECZORA - instrumental

KAŻDY MOŻE BYĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM - okazje, tematy, zabawy

KAŻDY MOŻE BYĆ SWIĘTYM MIKOŁAJEM - posłuchaj
Spokój i refleksja płynie z każdą zwrotką piosenki. Znalezienie w sobie tej ważnej boskiej cząstki jest wyzwaniem dla dorosłych, ale również dla naszych współczesnych dzieci.
Zatrzymać się i pomyśleć...
   I nie chodzi tu wcale o prezenty, o dwa kilogramy pomarańczy, czy kilogram słodyczy, a już na pewno o nowego pokemona. Chodzi o to abyśmy mogli skoncentrować się na sprawach ważnych i nauczyć swoje pociechy odczuwania, współczuwania itp. A znaków różnych wokół nas jest mnóstwo... trzeba je dostrzec i odczytać.
(Ilustrację wykonała Magdalena Gasztych lat 8, 5 - program  GIMP)
Dla wszystkich rozśpiewanych tekst i funkcje harmoniczne: 

wtorek, 1 listopada 2016

PO ŚCIEŻKACH, KTÓRE WYZNACZA NAM BÓG...

PO ŚCIEŻKACH, KTÓRE WYZNACZA NAM BÓG - posłuchaj
Gdy ma się już trochę drogi za sobą jest czas na przemyślenia, refleksje i...
pewnie dlatego przychodzą odpowiednie zadania do wykonania. Kolejna konkursowa piosenka powstała w październiku 2016 r. na prośbę s. Rafały z Niepublicznego Przedszkola Katolickiego w Chróścicach k/ Opola. Idea zakładania ochronek dla dzieci zapoczątkowana przez bł. Edmunda Bojanowskiego, a kontynuowana przez Siostry Służebniczki NPM Niepokalanego Poczęcia, kiedyś dawała szansę dzieciom na poznawanie świata i rozwój. Dziś daje możliwość poszukiwania wartości, które w szybkim, zmaterializowanym świecie gdzieś się ukryły, zgubiły... zostały przykryte stertą reklamowych gazetek i zagłuszone spotami reklamowymi i dzwonkami telefonów komórkowych...
Piosenka zdecydowanie przeznaczona do nauki dla starszaków i starszych dzieci.
Poniżej tekst i funkcje harmoniczne: 

PIERNIKOWA PANNA - OPOLSKIE PIERNIKI - okazje, tematy, zabawy

PIERNIKOWA PANNA - posłuchaj
Toruń ma swoje pierniki, jednak okazuje się, że nie jedyny... Opole również ma piernikową tradycję. Pomysł Pani dyrektor Alfredy Ludwiczyńskiej, aby tradycję opolskich pierników rozpropagować, bardzo mi się spodobał. Przeczytałem "Legendy z Opola" autorstwa Pani Urszuli Zajączkowskiej i we wrześniu 2016 r. ułożyłem tekst i odpowiednią, w stylu tradycyjnym, melodię.
Tę nową piosenkę, jako gospodarze konkursu, będą śpiewały i tańczyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33 "Karolinka" w Opolu.

Dla chętnych jak zwykle tekst:

PIERNIKOWA PANNA - OPOLSKIE PIERNIKI - okazje, tematy, zabawy

PIERNIKOWA PANNA - posłuchaj
Toruń ma swoje pierniki, jednak okazuje się, że nie jedyny... Opole również ma piernikową tradycję. Pomysł Pani dyrektor Alfredy Ludwiczyńskiej, aby tradycję opolskich pierników rozpropagować, bardzo mi się spodobał. Przeczytałem "Legendy z Opola" autorstwa Pani Urszuli Zajączkowskiej i we wrześniu 2016 r. ułożyłem tekst i odpowiednią, w stylu tradycyjnym, melodię.
Tę nową piosenkę, jako gospodarze konkursu, będą śpiewały i tańczyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33 "Karolinka" w Opolu.

Dla chętnych jak zwykle tekst:

czwartek, 13 października 2016

WALCZYK POD PARASOLEM - z cyklu Piosenki z Misiowej Walizeczki

WALCZYK POD PARASOLEM - posłuchaj
Nastała już chłodna i deszczowa jesień, jednak nie musi ona być smutna...
Wszystkie dzieciaki uwielbiają chodzić w kaloszach, płaszczyku przeciwdeszczowym i... taplać się w kałużach, błotku jak ta przysłowiowa zmokła kura. W takiej kałuży, pod parasolem można zatańczyć walczyka.
Dla tych, którzy lubią śpiewać jak zwykle udostępniam tekst:

czwartek, 29 września 2016

KOLOROWY DOMEK - okazje, tematy, zabawy

KOLOROWY DOMEK - posłuchaj
Piosenka bardzo łatwa do wykonania przez grupy młodsze - dzieci w wieku 3-4 lata. Powtórzenia fragmentów piosenki pozwalają już na pierwszych zajęciach osiągnąć sukces wykonawczy. Prosty refren możemy wykonać początkowo z klaśnięciami, a następnie w ruchu, stosując krok dostawny.
W czasie trwania zwrotek możemy wykonać ilustrację ruchową tzw echo ruchowe (dzielimy grupę na dwie części np. chłopcy/dziewczynki lub wybieramy solistę).
Tradycyjnie dla chętnych śpiewających tekst oraz układ taneczny nieco rozbudowany dla dzieci 4-5 letnich:

JESZCZE LATO - okazje, tematy, zabawy

JESZCZE LATO - posłuchaj
Wspomnienie lata... możliwość przeniesienia się na ciepłe piaski plaży, zatopienia się w obrazach własnej wyobraźni oraz usłyszenia, przypomnienia sobie cudownego szumu fal. Zachęcam do malowania tych obrazów farbami przy muzyce.
Tekst dla chętnych śpiewających:

środa, 27 lipca 2016

BIDON PRZYJAZNY DLA CIEBIE i ŚRODOWISKA

Styl życia, w którym bierzemy pod uwagę nasze zdrowie, wcale nie musi być kosztowny czy wymagający wielu nakładów czasu i energii. Może być przyjemnością, radością i przede wszystkim sposobem na spędzanie czasu wolnego, na zabawę lub zadania rozwijające różnorodne umiejętności naszych dzieci.
Ponieważ w naszej rodzinie nie kupuje się soków i wód w kartonach lub plastikowych butelkach, postanowiliśmy kilka lat temu zaopatrzyć się w bidony. Kupiliśmy dla każdego ale...
nasza filtrowana - energetyzowana woda pita z tych bidonów nie była wcale smaczna. Próbowaliśmy różnych rozwiązań: mycia bardzo gorącą wodą, przepłukiwania wodą z octem, sodą, sokiem cytrynowym itp. i niestety rezultaty były mizerne.
Jednak co zrobić, gdy latem wybierasz się na wycieczkę?  My odwykliśmy od kupowania czegokolwiek po trasie, kupowania systemowych - niezdrowych produktów. Jednocześnie mamy na uwadze ilość tworzonych śmieci przy wygodnickim korzystaniu z propozycji systemu nastawionego na konsumpcję i duże zyski.
Na szczęście natknąłem się na artykuł  "Co oznaczają symbole na opakowaniach do żywności?"
i po jego lekturze już wiedziałem co zrobić, by chronić rodzinę przed szkodliwymi substancjami. Bidon szklany! Szybko jednak zorientowałem się, że ten "modny", a konieczny trend drenuje kieszenie świadomych klientów (ceny od 25-120 zł.).
Absurd, to ostatnia sprawa, której przyklasnę, więc w ruch poszły praktycyzm z fantazją w parze i sam wykonałem proste, oryginalne, bardzo tanie bidony szklane.
SZKLANY EKO- BIDON

Co jest potrzebne?
1. Szklana butelka po soku, napoju z zakrętką, można też spotkać z korkiem/ kapslem drucianym
2. Balon (najlepiej duży i mocny)

Wykonanie jest bajecznie proste.

Butelkę myjemy, czyścimy z naklejek, a następnie "ubieramy", od dna w balon, uprzednio odcinając ustnik. Po naciągnięciu balona z dna naciągamy końcówkę balona i odcinamy, to pozwala nam przesunąć gumę do krawędzi ścianki. Jeśli chcemy możemy nasz oryginalny bidon ozdobić, podpisać flamastrami do płyt CD. Szklany, oryginalny bidon jest GOTOWY! :)

środa, 20 kwietnia 2016

EKOLOGICZNIE ŻYĆ - z cyklu Piosenki z Misiowej Walizeczki

EKOLOGICZNIE ŻYĆ - posłuchaj
Pełna energii, pozytywna piosenka, którą mogą śpiewać zarówno dzieci młodsze jak i starsze (kl. I-III). Jej budowa pozwala na wyeksponowanie dzieci zdolnych - w pierwszym zaśpiewie, zaś powtórzenia mogą wykonywać pozostałe dzieci z grupy. Piosenka znakomicie nadaje się na meetingi, festyny itp., wówczas zgromadzona przypadkowa publiczność świetnie odnajduje się w powtórzeniach. Warto wykorzystać w akompaniamencie wykonane wcześniej EKO instrumenty  (pudełka, puszki, wiaderka, patyczki itp. )
Zachęcam wszystkich świadomych do aktywnego propagowania właściwych EKO zachowań, do dawania przykładu własnym postępowaniem oraz odważnego pokazywania swoich pomysłów i rozwiązań na recycling w domu i w zagrodzie. :)
Dla wszystkich śpiewających tekst:

czwartek, 7 kwietnia 2016

EKOLOGICZNIE ŻYĆ - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

EKOLOGICZNIE ŻYĆ - film
Program z Misiem Kuleczką idealnie wpasowuje się w dzień ZIEMI. W tym odcinku możemy w praktyce i dość szeroko poznać słowo RECYCLING. W dzisiejszym świecie recycling to bardzo ważne pojęcie, rozwiązania lub sposób na życie. Warto abyśmy przedstawili temat najmłodszym i przynajmniej starali się wpoić im podstawową zasadę szacunku do rzeczy - tym samym do naszej planety ZIEMI. Powinniśmy przeciwstawić się zakrojonej globalnie reklamie, która szerzy kult marki, wdziera się do domów, szkół bezpardonowo i pozbawia wrażliwości, na subtelne bodźce, pozbawia umiejętności koncentracji i słuchania. System nerwowy wysiada przy głośnych, atakujących dźwiękach reklam. DOSYĆ!
 Wszystkim rodzicom polecam tu książkę Naomi Klein pt. "NO LOGO" (inna publikacja tej autorki to "Doktryna szoku" oraz najnowsza "Kapitał albo życie"), po której przeczytaniu przynajmniej większość powinna zrozumieć jaką krzywdę robi swoim pociechom prowadząc je w nagrodę do centrum handlowego, McDolald's i innych markowo - systemowych tworów. Oczywiście, Ameryki nie odkryłem, jednak w codziennej pracy z przedszkolakami widzę wpływ systemu, wpływ nowoczesnego modelu życia, który miażdży rodzinne więzi, miażdży te małe istoty, nie pozwalając im się prawidłowo, swobodnie rozwijać, wyrażać i być zwyczajnie dziećmi.
Aby zobaczyć z dystansu skutki "korpo" działań ( piętno odciśnięte na dzisiejszych młodych rodzicach) warto zobaczyć filmy: "Z dystansu", oraz "Atlas chmur". Tym razem nie będę pozytywnie puentował swojego wpisu, lecz pozostawię przestrzeń do przemyśleń po lekturze i kontemplację po obejrzeniu przekazów filmowych.

poniedziałek, 21 marca 2016

TO WIOSNA - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

 W poszukiwaniu wiosny. W odcinku piosenka dla maluchów, energetyczna piosenka dla starszaków i kilka pomysłów na wiosenną aktywność fizyczną.

sobota, 12 marca 2016

ŚWIĘTA WIELKANOCNE - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

ŚWIĘTA WIELKANOCNE - film
Zbliżają się Święta Wielkanocne i bardzo na czasie jest program z Misiem, w którym możecie poznać świąteczne piosenki. Macie też sposobność zobaczenia z bliska miłych zwierzątek domowych, dzięki którym świąteczny stół jest bogaty w wartościowe i odżywcze smakołyki.
Prezentujemy również proces wypieku świątecznych baranków w małej rodzinnej piekarni w Grudzicach - dzielnicy Opola.
Bawcie się dobrze.

środa, 2 marca 2016

MARCOWY KOTEK - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

MARCOWY KOTEK - film
Ten wiosenny odcinek z Misiem Kuleczką jest przepełniony akcją. Mamy naukę piosenki o kotku marcowym oraz bogatą w ćwiczenia i różnorodne dźwięki historyjkę logopedyczną. Polecam do wykorzystania na wiosennych zajęciach w każdej grupie wiekowej w przedszkolu oraz klasach I-III.

MATEMATYCZNA POLKA NA DWA - okazje, tematy, zabawy

MATEMATYCZNA POLKA NA DWA - posłuchaj
Kolejna matematyczna piosenka, która pozwala podczas analizy tekstu poznać konkretne działania na liczbach. Nawet dla młodszych dzieci dodawanie wielokrotne jest działaniem łatwym i przyjemnym. Piosenka celowo jest tak zbudowana, by można przy niej tańczyć w kołowym układzie, utrwalając lub wprowadzając krok dostawny.
Dla zainteresowanych udostępniam tekst.
Życzę dobrej zabawy.

niedziela, 21 lutego 2016

SZKOŁA - okazje, tematy, zabawy

SZKOŁA - Madzia (l.7,5) - posłuchaj
Z przepastnej szuflady wykopałem piosenkę, której przez 25 lat nie miałem okazji uczyć. Dlaczego? Pracuję głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym, a w ostatnich latach również żłobkowym. Teraz nadarzyła się okazja do przyjemnych spotkań z pewną klasą III i oto jest piosenka w sieci!

ZIEMIA NIEBIESKA PLANETA - okazje, tematy, zabawy

Temat ochrony naszej planety przed zniszczeniem jest dziś tematem wiodącym, szczególnie gdy mamy na uwadze najmłodszych. To im zostawiamy spuściznę naszych działań, ale jednocześnie to oni będą musieli zadbać o Ziemię, by następne pokolenia mogły się rozwijać i żyć w zdrowiu. Nauka
i wychowanie daje najlepsze rezultaty, gdy stosujemy dobry przykład w myśl zasady: "Usłyszysz - zapomnisz, zobaczysz - zapamiętasz, przeżyjesz - zrozumiesz".  I tu  my dorośli powinniśmy postępować rozważnie i na każdym kroku uświadamiać sobie oraz dzieciom to, w jaki sposób możemy ograniczyć ilość odpadów, ograniczyć pobór wody, elektryczności itp.
ZIEMIA NIEBIESKA PLANETA - posłuchaj
Piosenka powstała specjalnie dla grupy starszaków na konkurs piosenki ekologicznej. Nadaje się ona dla dzieci starszych ze względu na rozbudowany tekst. Warstwa muzyczna pozwala na wzruszenia i refleksje. Dzieci bardzo szybko zapamiętują refren i chętnie go śpiewają.  W wykonaniu piosenki pomagała  Madzia (lat 7,5), co jednocześnie jest dowodem na to, że stopień trudności utrzymuje się w granicach możliwości dziecka. 
Dla chętnych jak zwykle udostępniamy tekst.

sobota, 13 lutego 2016

MATEMATYCZNA DYSKOTEKA - z cyklu Piosenki z Misiowej Walizeczki

MATEMATYCZNA DYSKOTEKA - posłuchaj
Matematyka jest królową nauk. Jest wymagająca i surowa jako królowa i czasem dzieci nie przepadają za nią. Sam pamiętam ze szkoły, że nie był to mój ukochany przedmiot. Dziś od najmłodszych lat organizuje się dla dzieci wesołe olimpiady matematyczne, które przybliżają ten przedmiot i pozwalają dzieciom sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę matematyczną.
Piosenka MATEMATYCZNA DYSKOTEKA powstała w końcówce lat '90 specjalnie na olimpiadę matematyczną klas I-III szkoły podstawowej. 
Jak zawsze dla chętnych, zdolnych i śpiewających udostępniam tekst piosenki.

środa, 10 lutego 2016

MATEMATYCZNA DYSKOTEKA - z cyklu "Miś Kuleczka i jego walizeczka"

MATEMATYCZNA DYSKOTEKA - film
W programie z Misiem Kuleczką poznajemy lub utrwalamy pojęcia i znaki matematyczne.
Uczymy się rytmicznej piosenki, przy której liczenie wszystkim pójdzie gładko. Jednak hitem jest fantastyczne, bardzo wygodne liczydełko, które każde dziecko może sobie wykonać i nosić przy sobie i nawet będąc w klasie trzeciej korzystać z jego pomocy.
Zobaczcie odcinek z Kuleczką i bawcie się dobrze!
 

poniedziałek, 8 lutego 2016

FERIE - szkoła rysunku powraca

Szkoła rysunku zrodziła się jako domowa forma warsztatów plastycznych, jako motywacja do doskonalenia umiejętności, zdobywania wiedzy o twórcach, malarzach oraz poznawania zasadach i praw rządzących w świecie sztuki, w świecie rysunku i malarstwa. Zrodziła się z pasji, z miłości do tworzenia, do prezentowania swojego sposobu widzenia zadanych tematów.
Pierwszy cykl PODRÓŻE MAŁE I DUŻE 
powstał latem 2014 roku. W kolejne wakacje w roku 2015 poznawaliśmy MITY GRECKIE (10) .
Dlaczego piszę i szkole rysunku?
Otóż, przyszły ferie- luty 2016 roku i dziecko samo z siebie wymyśliło sobie swój własny cykl: MOJE ULUBIONE BAJKI i FILMY. Miło, gdy słychać w sąsiednim pokoju dziecka jak "kredki się palą", jak kartki jedna po drugiej zapełniane są przemyślnymi rysunkami. I już samo, bez podpowiedzi i kontroli potrafi realizować swoje pomysły, rozwijać się i co najważniejsze zagospodarować sobie wolny czas.
A oto rysunki. Zachęcam Cię drogi czytelniku do aktywności. Napisz w komentarzu odgadnięte tytuły bajek zgodnie z podanymi numerami zdjęć. Miłej zabawy! :D
1   - rys. Magdalena Gasztych lat 7.5

2 - rys. Magdalena Gasztych lat 7.5

3 - rys. Magdalena Gasztych lat 7.5

4 - rys. Magdalena Gasztych lat 7.5

5 - rys. Magdalena Gasztych lat 7.5

6 - rys. Magdalen Gasztych lat 7.5

7 - rys. Magdalena Gasztych 14.04.2014
8 - rys. Magdalena Gasztych 13.08.2013

 

wtorek, 2 lutego 2016

EMOCJE - Ogólnopolski Konkurs Literacki

Osoby, które odwiedzają naszego bloga już wiedzą, że Madzia oprócz zdolności plastycznych ma zacięcie literackie i to zarówno w poezji jak i w prozie. Jako pięciolatka/ sześciolatka samodzielnie zapisywała swoje wierszowane fantazje na różne tematy. Dziś pisze opowiadania, ale o tym w innym wpisie. Ogólnopolski Konkurs "Emocje" organizowany jest w kilku kategoriach, dlatego równolegle z pracą plastyczną wysłaliśmy do Krakowa wiersz pt. "EMOCJE W KOLORACH". Jakże byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że również w tej kategorii Madzia otrzymała wyróżnienie - lista laureatów konkursu
Aby było wiadomo co i jak publikujemy wiersz Madzi:


  
EMOCJE W KOLORACH


Gdy radość wykąpie mnie w promieniach słońca,

wybiegam na łąkę, a łąka jest pachnąca.

Lecz gdy oczy swe zanurzę w szarym morza smutku,

To łzy płyną mi po twarzy, płyną powolutku.



A gdy w ciemności okropne mnie przestraszą cienie,

wtedy z przerażeniem czuję na mym ciele drżenie.

Gdy nagła złość zaciska pięści, krzyczy i tupie nogami,

Marzę o tym, by spokój i szczęście szły cichutko parami.



Czasem radość, czasem strach i czasem smutek

to emocji w naszym życiu wielki skutek.

To kolorów jasnych i ciemnych przenikanie,

to naszych emocji, emocji powstawanie.



8 grudnia 2015r. 
Magdalena Gasztych  lat 7- K.III






EMOCJE - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Rysowanie i malowanie bardzo rozwija osobowość, umysł oraz wszelkie umiejętności manualne. Pozwala zrelaksować się, oderwać od codziennych obowiązków, strachów i trudów. Madzia maluje od  bardzo wczesnego dzieciństwa. Był etap (3-4l.), że rysowała po kilka prac dziennie - śmialiśmy się, że to mała drukarnia. Ryza papieru schodziła w oka mgnieniu. Dziś patrzymy z podziwem na te prace. Pierwszą pracę "Woda źródło życia" na międzynarodowy konkurs Madzia wykonała w wieku 4.5 lat. Na szkolne konkursy również chętnie maluje i rysuje.
U schyłku minionego roku zgłosiła swoją pracę na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany przez MDK ul. Grunwaldzka 5 w Krakowie. Z radością możemy podzielić się wynikami konkursu, otóż Madzia zdobyła wyróżnienie, co dla 7.5 latki jest wielką sprawą. Gdy w Nowy Rok odczytaliśmy na stronie MDK - Emocje  wyniki konkursu, było nam niezwykle przyjemnie i z niecierpliwością oczekiwaliśmy dyplomu.
Praca w formacie A2 wykonana pastelami olejnymi pozostała w Krakowie, my zaś mamy pamiątkowe zdjęcie pracy.
Emocje-rys. Magdalena Gasztych lat 7.5


niedziela, 17 stycznia 2016

DLACZEGO PRZEBIERAMY SIĘ NA BALE?

PRZEBIERAŃCY - film
Zwyczaj przebierania się na bale jest bardzo stary i pochodzi z Wenecji. Wszystko jednak ma swój początek w rozwarstwieniu społecznym, które dla wielu, szczególnie biednych, było niewygodne, nieprzyjemne i często upokarzające.
Z karnawałem, szczególnie tym weneckim wiążę się wiele ciekawych historii, dlatego zachęcam do obejrzenia programu pt. PRZEBIERAŃCY - z cyklu: "Miś Kuleczka i jego walizeczka"
Autorka piosenka zawarta w odcinku jest rytmiczna i wesoła, nadająca się dla wszystkich grup wiekowych. Zmienne metrum pozwala na opracowanie ciekawego układu tanecznego. Życzę udanej zabawy! :)

poniedziałek, 11 stycznia 2016

ANKA CO MIAŁA PUNKA - z cyklu "Dykcyjne i logopedyczne"

ANKA CO MIAŁA PUNKA - film
Praca nad aparatem mowy to szereg czynności, które wymagają od dziecka / od nas skupienia i systematyczności. Czasem jest to męczące, jednak można sprawić, że ćwiczenia będą zabawne i przyjemne. Najważniejsze jest to, abyśmy swoim dzieciom mogli zaproponować zabawę w domu. Kontakt z logopedą jest sprawą konieczną, ale zwykle są to maksymalnie dwa spotkania w tygodniu. Uważam, że ćwiczenia te należy wykonywać codziennie.
W serii DYKCYJNE i LOGOPEDYCZNE
znajdziesz, drogi rodzicu, propozycje zabaw i ćwiczeń, które możecie wykonać w domu. 
Odcinek pt. ANKA CO MIAŁA PUNKA
nie zawiera zestawu ćwiczeń, a tylko sygnalizuje problem dykcyjny wynikający z niedbałości lub nieświadomości.  Nad poprawnością wymowy powinniśmy wszyscy- zarówno dzieci jak i dorośli, artyści i inni- pracować i starać się, by mowa nasza brzmiała prawidłowo, jak język polski.
Poniżej udostępniam tekst.

piątek, 8 stycznia 2016

SAMBA POMARAŃCZA - okazje, tematy, zabawy

SAMBA POMARAŃCZA - posłuchaj
Karnawałowa, piosenka w rytmie gorącej samby zawsze dobrze wkomponuje się w bal przebierańców. To wykonanie jest cenne o tyle, że ówcześni wykonawcy Ola Wiśniewska lat 6 i jej  siedmioletni brat Maciek dziś są już dorośli. Zarejestrowani zostali w styczniu 2004 w warunkach mało przypominających studio nagrań. Ja nazywam to live. I może niektórzy to wysłyszą. Jednak pragnę zwrócić uwagę na fakt, że głosy Oli i Maćka NIE zostały poddane obróbce, NIE przeszły przez "równiarkę", dzięki której może mamy żądane, oczekiwane dźwięki jednak barwa powstaje PLASTIKOWA. Nawet z drobnym niedociągnięciem takie nagranie jest cudowną pamiątką, wzrusza i porusza. Dlaczego? To proste, bo jest autentyczna, taka naturalna i prawdziwa.
Jeśli komuś piosenka się spodoba i zechce ją sobie śpiewać, poniżej udostępniam tekst.

wtorek, 5 stycznia 2016

ZIMOWA ZSTŁÓWKA - Piosenki z Misiowej Walizeczki

ZIMOWA STOŁÓWKA - posłuchaj
Po zapoznaniu się z programem edukacyjnym o tym samym tytule (ZIMOWA STOŁÓWKA - film) są pewnie chętni, którzy lubią śpiewać. I dla takich rozśpiewanych zuchów udostępniam samą piosenkę i tekst.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

GDY OD RANA BABCIA Z DZIADKIEM - okazje, tematy, zabawy

GDY OD RANA BABCIA Z DZIADKIEM - posłuchaj
Nowa piosenka, w której pewnie każde dziecko, czy to małe, czy już dorosłe odnajdzie siebie.
Zapewne każdy z przyjemnością tę spokojną i jednocześnie ciepłą, pozytywną piosenkę szybko zapamięta i będzie sobie nucił.
Dla rozśpiewanych chętnych tekst:

niedziela, 3 stycznia 2016

DZIADKU ZATRZYMAJ ZEGAR - Piosenki z Misiowej Walizeczki

DZIADKU ZATRZYMAJ ZEGAR - posłuchaj


W styczniu najważniejsze święto to DZIEŃ BABCI i DZIADKA!
Wszystkie wnuki śpiewają ukochanym dziadkom piosenki. Jedna z trudniejszych piosenek, nadających się dla starszaków oraz klas I i II szkoły podstawowej.
Dla chętnych jak zwykle tekst:

piątek, 1 stycznia 2016

ZIMOWA STOŁÓWKA - z cyklu: "Miś Kulecczka i jego walizeczka"

Zima - gdy mróz i śnieg,
WRÓBEL     fot. Cezary Cesarz     

ZIMOWA STOŁÓWKA - film
to okres trudny dla ptaków i zwierząt leśnych. Pamiętajmy o tym, by dokarmiać naszych skrzydlatych gości, by w mroźne dni wystawiać miseczki z wodą, zmieniać ją i dbać o to, by nie zamarzła.
Powinniśmy wiedzieć, że ptaki należy dokarmiać ziarnem, suszonymi owocami, min. jarzębiny czy runa leśnego. Jeśli nie zdążyliśmy się przygotować do dokarmiania w okresie lata i jesieni, to  w sklepach zoologicznych możemy nabyć mieszankę ziaren dla ptactwa.
Czasami można spotkać pseudo dokarmiaczy, którzy wysypują suchy, często spleśniały chleb. CHLEB SZKODZI PTAKOM. Zwracajmy więc uwagę i dbajmy we właściwy sposób o te szalenie radosne stworzenia.
W programie z Misiem zabawy rytmiczne, nazwy ptaków, które z nami zimują oraz jak zwykle nowa piosenka  i najważniejsze - przepis na smakołyk dla sikorek.